همکاری محققان دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان در پروژه شیرین سازی آب خلیج فارس

تاریخ انتشار: شنبه 22 خرداد 1400
responsive image

در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه، دکتر سید عبداللطیف هاشمی فرد عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس و همکار این پروژه مشترک در خصوص چگونگی روند اجرای آن اظهار داشت: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس (JGU) در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی بین المللی اسمت که توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان (BMBF) راه اندازی شده و هدف آن ارتقای امنیت آب در خاورمیانه است.

وی افزود: دراین راستا پروژه های مختلف تحقیق و توسعه فرامرزی از جمله استفاده از فناوری های نوآورانه در حوزه آب گرفته تا رویکردهای کارآمد مدیریت بخشی آب انجام خواهد شد.

دکتر هاشمی فرد در ادامه گفت: تیم های دانشگاه ماینتس به سرپرستی پروفسور سباستین زایفرت و پروفسور مایکل ماسکوس از JGU و رئیس موسسه فراند هوفر میکرو مهندسی و میکروسیستم IMM ، در پروژه BMBF شرکت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در این پروژه سه شریک از ایران و عراق همکاری خواهند داشت، گفت: این گروه تحقیقاتی در زمینه سنتز غشای اسمز مستقیم و طراحی و راه اندازی سیستم آزمایشگاهی نقش خواهد داشت و با توجه به پیش بینی های صورت گرفته قرار است دستگاه مذکور در پردیس غربی دانشگاه در ساحل خلیج فارس نصب و راه اندازی شودکه این یک نقطه عطف محسوب می شود.

دکتر هاشمی فرد در ادامه گفت: یکی دیگر از اهداف اصلی این پروژه کمک های منطقه ای در حل مشکل جهانی کمبود آب است که به ویژه کشورهای خاورمیانه را تحت تأثیر قرار می دهد وهمکاری بین المللی با شرکای کشورهای خلیج فارس راهی مناسب برای جلوگیری از درگیری منابع احتمالی بر سر آب آشامیدنی است که ممکن است در نتیجه تغییر اقلیم بوجود آید.

وی افزود: یکی دیگر از مزایای این پروژه، همکاری چندجانبه است. اگرچه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق از توانایی های علمی و صنعتی خوبی در زمینه نمک زدایی برخوردارند، اما دو کشور تاکنون فعالیت نسبتاً کمی به پیشرفت برنامه های نمک زدایی در خاورمیانه کرده اند.

پروفسور سباستین زایفرت استاد شیمی فیزیکی پلیمرها از JGU نیز در این خصوص اظهار داشت: هدف ما استفاده از ژل های پلیمری حساس به دما برای تبدیل آب دریای خلیج فارس به آب آشامیدنی در منطقه است و در این راستا وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان طی سه سال آینده با ۶۰۰۰۰۰ یورو بودجه از این پروژه حمایت خواهد کرد.

وی افزود: هدف دیگر از انجام این پروژه، توسعه فرآیندهای نمک زدایی با استفاده از پدیده اسمز مستقیم مبتنی بر غشا و یا بدون غشا، به عنوان یک روش جداسازی مایع است. این توسعه در دو مرحله عمده انجام خواهد شد: در مرحله اول، تمرکز بر توسعه هیدروژل های بهینه شده و سنتز غشای جدید خواهد بود. در مرحله دوم، با استفاده از بخش های توسعه یافته مرحله قبل، یک دستگاه آب شیرین کن آزمایشگاهی طراحی و ساخته می شود و متعاقباً توسط یکی از شرکای پروژه در محل آزمایش می شود.

پروفسور زایفرت تأکید کرد: ما امیدواریم که این امر زمینه های تولید کارخانه های آب شیرین کن ساده را فراهم کند که می توانند آب شیرین مناطق جدید و کوچک دور افتاده را تأمین کنند.

مسئولیت این بخش از پروژه بر عهده دکتر عبدالطیف هاشمی فرد عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس و دبیر گروه تحقیقاتی فناوری غشایی پایدار (SMTRG) است.

با توجه به اینکه خلیج فارس منبع آب قابل توجهی در منطقه است و با توجه به دانش فیزیکی گسترده محققان آلمانیایی در زمینه شیمی فیزیکی شبکه های پلیمری و هیدروژل های حرارتی و همچنین تجربه های خوب محققان دو کشور ایران و عراق در زمینه فناوری اسمز معکوس، امید است این پروژه منجر به توسعه مهمی در این حوزه شود.

منبع اصلی خبر:

https://www.uni-mainz.de/presse/aktuell/13761_ENG_HTML.php